Manželské povzbudenia 13. - 19.02.2023

Manželské povzbudenia 13. - 19.02.2023

Z dielne NTM 2023 Košice

Úvodné povzbudenie

Drahí manželia,

 už zajtra začína týždeň, ktorý je venovaný manželom. Chceme Vás preto sprevádzať a ukázať krásu manželstva, a povzbudiť Vás, že za Vaše manželstvo sa oplatí bojovať.

 Byť dobrým manželom či manželkou sa nestávame automaticky v deň sobáša. Ani zo semienka nevyrastie za jeden deň kvetina. Všetko chce svoj čas a starostlivosť. Plody dozrievajú postupne. Tak je to aj v láske. V úvode prichádza zaľúbenie, ktoré však ešte nie je pravou láskou. Sú to tie povestné „ružové okuliare“, ktoré nosia všetci zaľúbení. Realita života ich však prinúti si ich skôr či neskôr zložiť dole. Pravá láska musí dozrievať. Je to rozhodnutie, že chcem s tým druhým ostať aj napriek jeho chybám a nedostatkom, a milovať ho v každom čase. Vtedy, keď nám je spolu dobre, ale i vtedy, keď prechádzame krízou, ťažkosťami, chorobami... Až keď myslím viac na toho druhého než na seba, vtedy skutočne milujem. Až keď som ochotný prinášať obety a dopriať druhému viac než sebe, vtedy nosím vo svojom srdci lásku. Láska ma musí niečo stáť a niekedy aj bolieť. Až vtedy sa stáva drahocennou…


Pondelkové povzbudenie

Tak si to predstavte. V Biblii – knihe kníh sa píše aj o manželstve. Boh dáva jeden príkaz mužovi – manželovi a jeden príkaz žene – manželke. Muž má povinnosť MILOVAŤ svoju ženu. Toto je zároveň aj najväčšou túžbou žien – byť milované. Ak sa žena cíti milovaná, je naplnená jej najväčšia potreba. Vtedy sa cíti najviac šťastná. Ak žena je presvedčená, že jej muž ju miluje tak, že by za ňu dal aj svoj život, nepotrebuje nič iné. Muži majú preto milovať, lebo ženy chcú byť milované. Chcú byť ubezpečené o tom, že aj keď priberú, aj keď zostarnú, aj keď budú choré, vy ich budete napriek tomu všetkému stále milovať, budete mať na nich stále čas. Budete sa im pozerať do očí tak, ako prvý krát a šepkať milujem ťa. Toto je najväčšou túžbou ženy. Drahí manželia, vaše ženy to chcú počuť z vašich úst každý deň. Musíte ich stále ubezpečovať o svojej láske.

 Žena naopak nemá problém milovať. Je to jej podstata, jej srdce je tak sformované, aby milovala. Nemusí to dostávať príkazom. Podľa Božieho príkazu si však žena má CTIŤ manžela, preukazovať mu úctu. A toto je zas najväčšou túžbou mužov. Muži chcú byť dôležitými, chcú, aby ich ostatní rešpektovali a správali sa k nim úctivo. Nemajú radi, ak sú ponížení, ak ich spoločnosť považuje za nedôležitých, menejcenných. Milé manželky. Úcta znamená, že sa nebudem s mužom hádať a sekírovať ho, nebudem ho zosmiešňovať pred inými ľuďmi a nebudem zhadzovať jeho autoritu ani pred vlastnými deťmi. Spomeňte si na čas, kedy ste spolu randili – vtedy ste svojho nastávajúceho zahŕňali pochvalou, obdivovali ste ho a považovali za najdôležitejšieho človeka na zemi. A on bol šťastím celý bez seba.

 Len dva príkazy: MILOVAŤ a CTIŤ.


Utorkové valentínske povzbudenie

Každý športovec či hudobník vie, že bez tréningu nebudú ani žiadané výsledky. Vraví sa, že tréning robí majstra. Nuž tak je to aj v láske. Už od detstva sa učíme, trénujeme, ako sa podeliť s inými, ako si nájsť priateľov, ako vytvárať dobré vzťahy, ako sa ospravedlniť, poďakovať... Všetky tieto zjavné maličkosti nás postupne učia láske. Sú to malé kroky, ale niekedy snaha ich zdolať nás stojí veľa námahy. Je to preto, že sa musíme niečoho vzdať, umenšovať samy seba a okresávať naše ego. Veľmi dobre to poznáme, keď máme malé deti - koľkokrát v noci musíme k nim vstávať, koľko starostí, opatery a nekonečného vysvetľovania: „toto nerob“, „takto nie“. Všetko to robíme preto, že nás k tomu ženie LÁSKA. Robíme to kvôli nim, dokážeme sa premôcť a veruže niekedy ideme až za hranice svojich síl. 

 Takto by to malo byť aj v manželstve. Egoizmus a sebectvo doň rozhodne nepatria. Ak sa však u jedného z partnerov objavia, my buďme trpezlivý a konajme ako malé kvapky, ktoré narážajú na skalu. Zdá sa nemožné, aby ju premohli, ale dlhodobým neustálym kvapkaním raz táto skala praskne. Takisto môže prasknúť ego manžela či manželky, ak ho postupne budeme zahŕňať láskou. Aj keď sa zdá, že nič sa už zmeniť nedá a nemá zmysel zachraňovať rozpadajúce sa manželstvo, neprestávajme a bojujme ďalej. Nikdy nevieme, ktorá kvapka našej lásky a obety roztopí to zatvrdnuté srdce. A preto ani naše znechutenie, ani únava, slzy či psychické vyčerpanie, nech nás neodradí od lásky. Aj v tých najhorších chvíľach nám stále ostáva NÁDEJ na nový začiatok, pretože Boh nás nebude skúšať nad naše sily. Volajme k nemu a On nás zachráni. 

 „Veď on nepohŕda, ani neopovrhuje nešťastným chudákom; ani svoju tvár neodvracia od neho, lež vyslyší ho, keď volá k nemu.“ Ž 22, 25


Stredňajšie povzbudenie

Slzy 

  • očisťujú srdce,
  • pokorujú slziaceho,
  • obmäkčujú tých, ktorí ich vidia v očiach blízkych,
  • majú zmysel.

 

Dnes si spomeň na hriešnicu, ktorá Ježišovi poumývala nohy svojimi SLZAMI a poutierala ich svojimi vlasmi. Čo o nej Ježiš povedal? „Odpúšťajú sa jej mnohé hriechy, LEBO VEĽMI MILUJE.Lk 7, 47a

Ak je tvoja modlitba sprevádzaná slzami, potom musíš vedieť, že každú jednu Boh zbiera ako vzácnu perlu. Je totiž prejavom veľkej lásky. Preto už nemusíš zúfať ani sa vzdávať, len veriť. Nie si v tom sám/sama. Aj keď sa všetko zdá byť márne a stratené, aj keď Ti neostalo nič iné, len tie slzy, ponúkni ich Bohu. On sa o všetko postará.


Štvrtkové povzbudenie


Dnes niečo pre manželky... 

Našla si sa tam?

Vôbec nemusíš byť dokonalá.

Ježiš Kristus ťa MILUJE a vždy bude milovať TAKÚ, AKÁ SI. Vždy. Za každých okolností. Obetoval sa celý do poslednej kvapky - za TEBA. 

Skús aj ty milovať svojho manžela takého, aký je. Ani on nie je dokonalý…Piatkové povzbudenie
Drahý manžel. Zdá sa Ti, že u Teba doma nemáš žiadne slovo? Nikto ťa poriadne nerešpektuje a tvoja manželka s tebou nie je takmer nikdy spokojná? V práci si ťa kolegovia vážia, ale doma nikto? Skús teda porozmýšľať, ako sa správaš k svojej žene. Či sa ZAUJÍMAŠ o jej pocity a názory, či jej venuješ dostatok času. Dokážeš ju vypočuť, snažiť sa pochopiť a zastať sa jej pred inými? Rešpekt sa totiž nezískava krikom či povyšovaním sa nad iného, ale skutočným záujmom o druhú osobu a tiež investovaním svojho ČASU a SÍL. 

 OBETUJ sa. Boh ťa ustanovil za hlavu a tebe dal ZODPOVEDNOSŤ za manželku. Bojuj za ňu, chráň vaše manželstvo. Aj keby si mal utŕžiť rany. DIERY v rukách a nohách a PREBODNUTÝ bok nie sú znakmi zlyhania, ale lásky. Sú to viditeľné znaky Krista – Ženícha, ktorý trpel za svoju nevestu – Cirkev. Keď tieto ZNAKY vidí nevesta, nepotrebuje už kázeň o poslušnosti.

 Manžel – otvor si srdce, aby si bol ochotný konať skutky lásky a znášať rany.

Manželka – otvor oči, aby si tieto znaky videla.


Sobotňajšie povzbudenie
Všetko, čo robíme, ROBME Z LÁSKY. Pamätajme na to pri sobotnom upratovaní. Zachmúrená tvár, zbrklé odvrávanie a nekonečné povzdychy pri pomyslení na to, čo je potrebné ešte stihnúť, nie sú prejavom konania z lásky a pre lásku. Milé dámy, nasaďte si dnes úsmev na tvár a pritom si môžete aj veselo pospevovať. Hneď bude váš domov plný lásky (a možno aj ďalších veselých pomocníkov). 

Nedeľňajšie povzbudenie

Túžba po láske je zakorenená v srdci každého človeka. Milovať a byť milovaný. Každý z nás je povolaný k hlbokej láske. Tá dozrieva vtedy, keď sa stáva pravdivou, trvalou, bezpodmienečnou, odpúšťajúcou, obetavou, darujúcou. Takúto lásku odovzdávajme my manželia ďalej, ďalším generáciám. Predovšetkým našim vlastným deťom. Deti chcú vidieť, že sa ich rodičia skutočne ľúbia, že si dokážu priznať chybu a poprosiť o prepáčenie, jeden druhého počúvajú a pomáhajú si. Potrebujú vidieť, že vzťahy sa budujú, tie pokazené sa opravujú a tým aj upevňujú. Deti potrebujú nádej a istotu, aby mohli aj oni budovať zdravé vzťahy. Ukazujme im preto také hodnoty a takú lásku, po ktorej budú túžiť aj oni. 


 Dnes završujeme Národný týždeň manželstva. Sme radi, že sme Vás mohli sprevádzať. Nech Vás Božie požehnanie sprevádza po vašej ceste manželstva.


Postupne sú pridávané aktuálne zamyslenia. Nahlásiť sa na odber manželských povzbudení môžete aj vy zadaním svojej emailovej adresy na tomto linku:https://feaf0a52.sibforms.com/serve/MUIEAOesh7CfoKFnZ425wr07Dkkg7xO-velBLEB7tQVwcfR2Qp2fb7Ev-wqN38Xj1OZ3fuWODjkHzGhIDGpsIDVDXNNHFlMsh7m6VdwfOwFNfMgZSznX2x2I80_YjZzaWwHxSZrdTr5cgkjkC7BPpToetUQ8yNTjdHGwjZU9L3qddhWkzzdSzmQ6Nncl2lf5rB2cYWeA-ldx1hM8